«Майже 7 тисяч мешканців Львівщини вже зголосилися вакцинуватися від коронавірусу»

«Майже 7 тисяч мешканців Львівщини вже зголосилися вакцинуватися від коронавірусу»

Львівщина готується до першого етапу вакцинації від коронавірусу (всього має бути п’ять), яка має розпочатися вже у середині лютого. Щепитися від цього небезпечного захворювання наразі зголосилося майже 7 тисяч осіб, здебільшого, це медпрацівники лікарень, де лікують хворих на Covid-19.

Кого, де і якою вакциною будуть щепити у першу чергу? Скільки мобільних бригад, які робитимуть щеплення, створено на Львівщині? Чи потрібна вакцинація людям, які вже перехворіли на коронавірус?

На ці та інші запитання відповідає заступник директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Олег Когут.

За даними МОЗ, у лютому в Україну має надійти 117 000 доз вакцини Pfizer/BioNTech американо-німецького виробництва і з середини лютого має розпочатися перший етап вакцинації від коронавірусу. Уже відомо скільки доз цієї вакцини отримає Львівщина?

На даний момент конкретної цифри, скільки вакцин отримає Львівщина, ще не має. Але вже відомо, скільки осіб зголосилося щепитися. Вже майже 7 тисяч мешканців Львівщини зголосилися щепитися, точніше, 6717. Думаю, що з урахуванням цих контрольних цифр область і забезпечать відповідною кількістю вакцин. Правда, ця кількість осіб ще буде коригуватися, бо це далеко не всі, кого ми хотіли б вакцинувати у першу хвилю. Багато людей, серед яких є і медпрацівники, ще роздумують і можливо ближче до початку вакцинації надумають щепитися.

Вакцина Pfizer/BioNTech потребує наднизьких температурних умов зберігання – 80 градусів. Де і як її зберігатимуть і доставлятимуть, щоб витримати необхідний холодовий ланцюг?

Логістика поставки вакцин в принципі відпрацьована. На центральні склади в Києві вона однозначно поступить замороженою. Є два варіанти її доставки в регіони. Перший – вакцина буде надходити вже не такої низької температури і під час доставки буде розморожена. Другий – є логістичні фірми, які мають відповідне обладнання, техніку, яка може зберігати таку низьку температуру і тоді в регіон вона надходитиме замороженою.

Другий варіант для нас є більш вигідний. Після розмороження вакцину слід використати впродовж 5-7 днів, в основному треба думати про 5 днів. Це невеликий термін. За цей час мобільним бригадам треба встигнути її використати для вакцинації. Якщо вакцина приїде до нас замороженою, то це дасть нам ще один додатковий день.

Який би варіант не прийняли, ми мусимо максимально використати вакцину, щоб жодна доза не пропала.

У Львові вакцини, що надійдуть зі столиці, зберігатимуться на центральному медичному складі і щоденно або одномоментно (логістика ще відпрацьовується) мобільні бригади заберуть її зі складів і повезуть у лікарні, де відбуватиметься вакцинація. Медичні заклади забезпечені необхідним холодильним обладнанням, там вакцина зберігатиметься при температурі 2–8 градусів С.

А яка ефективність американо-німецької вакцини?

З тих даних, які є на сьогодні, ефективність вакцини Pfizer/BioNTech, а саме ця вакцина має надійти на перший етап вакцинації, становить понад 90%. Це дуже високий показник. Нині багато говорять про ефективність цієї чи іншої вакцини, це навіть створило певну напругу у суспільстві. Хочу сказати ось що: кожна вакцина, що офіційно використовується для щеплення, є ефективною і вона створить певний імунний прошарок. Ефективність 70 чи 90%, безумовно, важлива для медичної спільноти, епідеміологів. Для людей на першому місці має бути розуміння й інших важливих функцій вакцинації. Про що кажу? У дорожній карті, яку розробило МОЗ, є низка критеріїв для чого вакцина використовується. Про створення імунного прошарку серед населення, який обмежить передачу збудника від людини до людини і, відповідно, знизить кількість захворювань, знають всі. Але є, як мінімум, ще два важливі критерії, на яких хочу наголосити. Вакцинація суттєво зменшить кількість летальних випадків. Зменшиться і кількість важких форм захворювання на коронавірусну інфекцію. Оці два критерії мають бути для людей основними. І якщо вакцина ефективна лише на 70% чи навіть на 60%, все одно вона вплине на ці два показники.

Кого будуть вакцинувати на першому етапі?

На першому етапі вакцинуватимуть людей з критичним ризиком інфікування: медперсонал, який безпосередньо надає медичну допомогу хворим на Covid-19 у лікарнях; працівників мобільних бригад, які будуть проводити вакцинацію; працівників екстреної медичної допомоги; працівників лабораторій, що проводять дослідження біологічного матеріалу від хворих або з підозрою на захворювання коронавірусною інфекцією.

Окрім того, у перший етап вакцинації потраплять працівники та особи, що перебувають у закладах соціального спрямування (геріатричних центрах, будинках престарілих тощо) і працівники закладів інституційного догляду та виховання дітей (шкіл-інтернатів, будинків дитини). Але в останніх вакцинуватимуть лише персонал цих закладів.

Вакцинація від коронавірусу – добровільна. Медики, які працюють у ковідних лікарнях, можуть відмовитися від вакцинаціїі? Скажімо, вони вже перехворіли на ковід…

Вакцинація добровільна і відмова від щеплення не є підставою для відсторонення таких медпрацівників від виконання професійних обов’ язків чи якихось інших дисциплінарних заходів.

Наразі чітких рекомендацій щодо щеплення медиків, чи інших людей, які перехворіли на коронавірусну хворобу, нема. Наступного тижня розпочнуться тренінги з організаторами, кураторами вакцинальної кампанії, працівниками мобільних бригад. Можливо тоді вже буде більш чітка установка: через скільки часу після захворювання таким людям краще щепитися.

Проте, якщо людина перехворіла на коронавірус, то це не є протипоказом для вакцинації. Ідеально було б, якби ті, хто перехворів, визначили у себе наявність відповідних імуноглобулінів до збудника Covid-19. І тоді можливо зорієнтуватись, що їм робити.

Чи є вікові обмеження при вакцинації від коронавірусу?

Є лише нижня вікова межа – щепитимуть людей від 18 років. Діти вакцинації від коронавірусу не підлягають. Верхньої вікової межі нема. До речі, у другий етап вакцинації потряпляють люди 80+.

Вакцинацію на першому етапі проводитимуть мобільні бригади. Скільки їх створено на Львівщині і хто входить до складу цих бригад?

В області створено 14 мобільних бригад. До складу бригади входить лікар, дві медсестри і водій. У кожній бригаді ще є резервний лікар і медсестра, на випадок, якщо хтось з основних захворіє чи з інших причин не зможе працювати.

Зараз ми опрацьовуємо логістику роботи мобільних бригад. Хочемо розробити схеми маршрутів їх роботи під час вакцинації з урахуванням оптимального використання вакцин і зручності для осіб, яких будуть вакцинувати. Орієнтовно одна мобільна бригада буде проводити до 100 вакцинацій за день, можливо дещо більше.

Де будуть проводити вакцинацію?

На першому етапі будуть створені тимчасові пункти щеплень. Ми зараз активно працюємо з керівниками лікувальних та спеціалізованих закладів, щоб вони у себе створили такі пункти. Це мусить бути, як мінімум два окремі приміщення. При проведенні вакцинації буде враховуватись забезпечення мінімальних контактів між особами, що вакцинуються, можливість їх реєстрації та спілкування з лікарем, проведення самого щеплення. Одне слово, тимчасові кабінети щеплень мають підбиратися так, щоб людина в одні двері зайшла, пройшла всі етапи і в інші двері вийшла.

А ви будете вакцинуватися?

Обов’язково, але не в першій хвилі. У жовтні я переніс коронавірусне захворювання, тож з моменту захворювання ще пройшло недостатньо часу. Можливо на другому етапі.

Людям, які отримали щеплення, будуть видавати паспорт щеплення чи довідку про те, що вони вакциновані? Можливо, у майбутньому це пригодиться їм, скажімо, при виїзді за кордон.

Наразі буде вестися облік вакцинованих осіб в електронних медичних системах і при потребі отримати таку довідку не складе проблем. А якщо у нас буде узаконена видача паспорта вакцинації, то це також можна буде зробити.

Щеплення від коронавірусу треба буде робити щороку, як від грипу?

Ця хвороба ще до кінця не вивчена. Але судячи з того, що ми маємо повторні випадки захворювання, що є певна кількість людей, які після хвороби вивчали свій імунний статус і рівень імуноглобулінів був незначний, то найвірогідніше, коронавірус перейде в сезонне захворювання і можливо буде щорічна вакцинація, як від грипу.

Comments

comments

Залишити коментар

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top