Пам’ятка виборцю! Зразки виборчих бюлетенів 32, 33 територіальні виборчі округи
Особливості місцевих виборів 2015 року
Вибори 25 жовтня 2015 року відбуватимуться за новим законом, який передбачає використання 3-ох різних виборчих систем. Найновішою з цих систем є пропорційна з преференціями, яка застосовуватиметься на виборах депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад.
Попри обіцянки парламентської більшості ця система не надає можливості виборцю голосувати за окремих кандидатів, що включені до виборчих списків партій, а дозволяє голосувати лише за самі партії. Хоча у виборчому бюлетені вказуватимуться прізвища 1 – 2 кандидатів від певної партії (після її назви), але виборець зможе поставити позначку лише навпроти цієї партії, а не окремих кандидатів від неї. Тобто у нього буде лише один голос, і цей голос можна буде віддати тільки за партію, що фактично свідчить про закриті партійні списки.
На виборах 2015 року виборці однією позначкою одночасно голосуватимуть і за 1 партію, і за 1 лідера виборчого списку партії (як правило, керівника осередку), і за 1 кандидата, закріпленого за територіальним виборчим округом.
Перший номер у виборчому списку партії гарантовано одержить мандат, якщо його партія подолає п’ятивідсотковий бар’єр і кількість поданих за неї голосів буде більшою за виборчу квоту.
Тепер депутатами зможуть стати навіть ті кандидати, які займуть 3 – 4 місця в окрузі (раніше лише 1 місце). Кандидати порівнюються не за кількістю поданих за них голосів, а за відсотками голосів, набраних в територіальному виборчому окрузі.
Згідно з новим законом про місцеві вибори передбачено скорочення кількості депутатів у середньому по місцевих радах України на 30%. Проте в окремих радах ця кількість залишиться незмінною, а в деяких містах, районах та селищах чисельність депутатів навіть зросте.
Збільшено прохідний бар’єр для партій з 3 до 5 відсотків, що відповідає такому ж показнику для парламентських виборів та виглядає далеко недемократично, бо практично унеможливлює участь у цих місцевих виборах нових політичних партій.
Особливістю цих виборів також є певна плутанина з назвами виборчих округів. Так, депутати обласних, районних, міських рад обиратимуться у територіальних виборчих округах, які створюються в межах багатомандатного виборчого округу (області, району, міста). Кількість ТВО дорівнює кількості всіх депутатів відповідної ради, які обираються за суто пропорційною системою (за списками партій). Всього є 5 видів округів.
У новому законі також введені ґендерні квоти на представництво жінок та чоловіків у виборчих списках партій – не менше 30 % осіб однієї статі.
Нарешті передбачена чітка процедура відкликання депутатів та голів. Втім, новим законом не встановлено обмежень на телевізійну та
зовнішню політичну рекламу. В окупованих районах Донбасу, що контролюються бойовиками, а також в Автономній Республіці Крим, вибори не проводяться взагалі.
На місцевих виборах 2015 не передбачено право будь-якого виборця змінювати місце голосування у зв’язку з відрядженням, переселенням, роботою, навчанням тощо.
Виборець, який на день виборів перебуватиме за межами села селища, міста, в якому він проживає, участі у місцевих виборах не бере, крім випадків, коли цей виборець потрапив у лікарню (в цьому чи іншому населеному пункті).
Кого обираємо?
На місцевих виборах 2015 року виборці обиратимуть сільських, селищних, міських голів, а також депутатів різних місцевих рад:
1) депутатів обласної ради;
2) депутатів районної ради;
3) депутатів міської ради;
4) депутатів районної у місті ради (у містах з районним поділом);
5) депутатів селищної ради;
6) депутатів сільської ради.
У 2016 році, крім вищевказаних депутатів і голів, в окремих об’єднаних територіальних громадах виборці також будуть обирати старост сіл або селищ, депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний дієздатний громадянин України, який досяг 18 років.
Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Право висування кандидатів у депутати (обласних, районних, міських, районних у місті) реалізується громадянами лише через місцеві організації політичних партій.
Самовисування дозволене лише для претендентів на посади сільських, селищних, міських голів, а також кандидатів у депутати сільських та селищних рад.
День виборів
Голосування у день місцевих виборів (25 жовтня 2015 року) проводиться з 8 до 20 години. Ви маєте пред’явити паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України.
При проведенні голосування на виборчій дільниці 2 члени ДВК надають виборцю можливість проголосувати.
Один член ДВК, за умови наявності виборця у списку виборців на виборчій дільниці, надає виборцю список виборців для підпису. Другий член ДВК зобов’язаний вписати своє прізвище і розписатися у визначеному місці на виборчих бюлетенях для відповідних місцевих виборів і на контрольних талонах виборчих бюлетенів, проставити на контрольних талонах у позначеному місці номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується у списку виборців за отримання ним виборчих бюлетенів, а також розписується у визначеному місці на контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії видає виборцю виборчі бюлетені для голосування.
Виборець особисто заповнює бюлетені у кабіні для таємного голосування й особисто опускає бюлетені у виборчу скриньку. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.
Членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, що дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.
Під час заповнення бюлетеня забороняється присутність інших осіб. О 22 годині голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування. Доступ інших виборців до приміщення для голосування припиняється (але не для осіб, які мають право бути присутніми на дільниці!), після чого мають право проголосувати лише виборці, які знаходяться у приміщенні для голосування.
Виборець не має права передавати свої бюлетені іншим особам, виносити їх за межі приміщення для голосування. Це злочин!
У бюлетені для голосування виборець робить позначку «плюс» (+) або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця.
Виборець може голосувати лише за одну місцеву організацію партії, одного кандидата в депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі, за одного кандидата на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.
У разі якщо виборець, заповнюючи бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів ДВК, які видали йому бюлетень, з проханням видати йому інший бюлетень. Члени ДВК видають інший бюлетень лише один раз, тільки в обмін на зіпсований, про що робиться відповідна позначка в списку виборців навпроти прізвища виборця та ставиться підпис члена ДВК.
Зразки виборчих бюлетенів
Comments