Що робити, якщо строк для прийняття спадщини пропущено

Юридичні консультації Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правововї допомоги

 

images

Що робити, якщо строк для прийняття спадщини пропущено?

Запитання:

“Справа в тім, що більше 1 року тому померла моя мама. Я є єдиною її спадкоємницею. У мами є земельна ділянка сільськогосподарського призначення. Земля оформлена державним актом. Мама проживала з нами. Після її смерті я ні до кого не зверталася за переоформленням землі. Але зараз коли виникла необхідність переоформлення землі на мого сина у земельному відділі нам сказали, що ми втратили право на цю землю і вона перейде до держави, оскільки пропущений строк прийняття спадщини. Як переоформити землю на мого сина – її онука? Невже ми втратили землю? Невже нічого вже не можливо зробити?”

Відповідь:

Спадкування відбувається згідно положень Цивільного кодексу України (далі ЦКУ). Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом шести місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 Цивільного Кодексу, він не заявив про відмову від неї. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Щодо переходу землі до громади, то дійсно в окремих випадках земля може перейти до громади. Оскільки відповідно до статті 1277 ЦКУ “після спливу одного року з часу відкриття спадщини у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини”. Однак, зверніть увагу! Тільки за рішенням суду і тільки у разі відсутності спадкоємців. Не все так безнадійно!

У разі проведення законного переходу права відумерлої спадщини до громади обов”язково повинен бути суд. Навіть у випадку прийняття судового рішення про переход права власності на землю до громади за Вами залишається право визнання його рішення не законним через неповне з’ясування обставин справи, а саме: існування спадкоємців, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і не заявили про відмову від неї, що вважаються такими, що прийняли спадщину.

У Вашому випадку порядок дій наступний:

Необхідно звернутись до нотаріуса за місцем проживання спадкодавця (померлої) спадкоємцю (її дочці) про отримання свідоцтва про право на спадщину. У випадку, коли нотаріус почне відмовляти у видачі свідоцтва через пропущення строку для прийняття спадщини, потрібно посилатися на ч.3 ст.1268 ЦКУ “Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦКУ, він не заявив про відмову від неї”. У разі згоди нотаріуса спадкоємцю (Вам її дочці) можливо відмовитись від спадщини на користь іншої особи (Вашого сина) на підставі ч. 2 ст. 1274 ЦКУ “Спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги”. У випадку коли нотаріус категорично відмовиться видати свідоцтво необхідно звернутись до суду з заявою про поновлення строку для прийняття спадщини через поважні причини (наприклад: тривалий час не могли знайти державний акт – знайшли тільки вчора, відбулося пограбування помешкання тощо). Потім з рішенням суду звертатись до нотаріуса і далі по вищенаведеному.

В майбутньому будьте уважні!

За безоплатною допомогою у підготовці звернень до суду особи можуть звертатись до Бюро правової допомоги, які працюють у м. Буську по вул. Петрушевича 8. Тел:(03264) 2-11-12,  0976619964., в м. Броди вул. Щурата 8. Тел: (03266) 25-113, 0639906263, 067404226, м. Кам’янка-Бузька вул. Я. Мудрого 17 б. Тел: (03254)23-069, 0977661901, 0669787780, м. Золочів вул. Валова 4. Тел: (03265) 70-091, 0971580641, 0969073917 та м. Радехів вул. Відродження 7. Тел: (03255) 41-079, 0972854074, 0674913850. Безоплатна правова допомога є доступною послугою якою можуть скористатися всі мешканці нашого краю.

 

 

Comments

comments

Залишити коментар

BannerFans.com BannerFans.com BannerFans.com BannerFans.com BannerFans.com BannerFans.com BannerFans.com BannerFans.com

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top