Весна. Сезон кліщів відкрито. Як «виселити» паразита?

Весна. Сезон кліщів відкрито. Як «виселити» паразита?b955bfee261aa850a574a59a7cb76da3

На території Буського району за поточний рік за меддопомогою з приводу присмоктування кліщів звернулося 3 осіб, а за аналогічний період 2015 року жодного звернення – це говорить про високий рівень чисельності та активності  іксодових кліщів.  У 2015 році  зареєстровано  1 випадок хвороби  Лайма, а у 2014 році – 4 випадки.

Під час роботи на присадибних ділянках, відвідуванні лісу, а також при відпочинку на природі біля лісових масивів, озер, ставків та водойм необхідно пам”ятати про небезпечних переносників інфекційних та паразитарних хвороб, передусім іксодових кліщів.

  •        Іксодові кліщі (популярно — тайгові) є переносниками кліщового вірусного енцефаліту та кліщового системного бореліозу або хвороби Лайма. Кліщовий енцефаліт — природновогнищеве інфекційне захворювання, яке спричиняється вірусом кліщового енцефаліту. Перші прояви хвороби — через 7-14 днів, інколи 30 днів. Гострому періоду може передувати стан, аналогічний як при гострих респіраторних захворюваннях: слабкість, нездужання, головний біль, болі у м”язах, в ділянці шиї, плечах, попереку із відчуттям оніміння. Хвороба розпочинається гостро, хворого “морозить”, різко може підвищуватися температура тіла до 38º-39º. Залежно від форми хвороби можуть наступити паралічі, парези, загальноепілептичні напади із втратою свідомості, ураження центральної нервової системи.
  •      Кліщовий системний бореліоз або хвороба Лайма, збудником якого є мікроорганізми — борелії, важке інфекційне природовогнищеве захворювання. Уражаються різні органи та системи організму: нервова, серцево-судинна, опорно-руховий апарат, печінка, селезінка, очі. Перші прояви хвороби Лайма можуть з”явитися через 1-3 тижні. Як правило, на місці присмоктування кліща на тілі хворого виникає кліщова мігруюча еритема — почервоніння шкіри. В інших випадках, коли еритема не з”являється, захворювання складніше розпізнати.

Як вберегтися від присмоктування небезпечних кліщів в інтерв’ю Буському радіо розповіла лікар загальної гігієни Буського районного лабораторного відділення Бродівського міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ «ЛОЛЦ  ДСЕС України» Олена Ковальова

DSCN7565

При виїзді на лісові чи лісопаркові території на відпочинок чи працюючи на присадибній ділянці неподалік лісу, необхідно пам”ятати про небезпечних переносників. Одяг повинен бути таким, щоб захищав відкриті ділянки тіла. Голову необхідно перев”язати хустинкою або вбрати капелюшок. Так, як кліщ вибирає місце для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови) і “подорожує” по тілу біля 30 хвилин, тому слід робити само- і взаємоогляди кожні 30-60 хв. під час перебування на природі та після повернення додому.

Необхідно використовувати засоби, які відлякують кліщів — репеленти: крем Off, загальновідомий бальзам “Зірочка”, ароматичні олії: гвоздикову, анісову, кедрову, піхтову для змащування відкритих ділянок тіла.

Якщо кліщ все ж таки присмоктався до тіла, тоді необхідно змастити його маслянистою речовиною (крем, олія та ін.), яка закриє дихальце і кліща легше буде видалити (пінцетом, похитуючи з боку у бік або перев”язавши ниткою і легенько посмикуючи). Можна обхопити кліща шматочком бинта або марлі і намагатися “викрутити” його із шкіри за ходом годинникової стрілки.

Якщо не вдалось видалити кліща самостійно і він проник  глибше у шкіру,  неодмінно слід звернутися до травмпункту та лікаря-інфекціоніста територіальної поліклініки, де зможуть надати кваліфіковану допомогу та консультацію.

Якщо до лісу брати  з собою собаку, його також необхідно ретельно оглянути, кліщів зняти і обов`язково спалити! В жодному випадку не можна викидати кліщів в сад, на смітник, адже після кровосмоктання самка кліща одразу зможе дати нове покоління (до 2000 екземплярів) на тій території, де її викинули.

Важливо пам`ятати, що зараження може відбутися від кліщів, занесених із лісу, парку в житлові приміщення на одязі, з квітами, свійськими тваринами.

Щоб попередити розмноження іксодових кліщів на присадибній ділянці, у саду, необхідно розчищати ділянку від старих пеньків, спалювати або закопувати сухе листя та травостій у ямки та регулярно протягом літа викошувати трав`янисту рослинність.

Довідка для жителів Надбужжя

Дослідити видаленого кліща на зараженість збудниками хвороби Лайма, а також провести лабораторну діагностику цього захворювання (дослідження крові) можна: у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» за адресою: м. Львів,                вул. Круп’ярська, 27, тел. 276 85 92 дослідити кліща можна також у лабораторії трансмісивних вірусних інфекцій  ДУ «Львівський НДІ епідеміології та гігієни МОЗ України» за адресою: м. Львів, вул. Зелена, 12 тел. 260 22 66

 

Буське районне лабораторне відділення Бродівського

міжрайонного відділу лабораторних досліджень

ДУ «ЛОЛЦ  ДСЕС України»

Comments

comments

Залишити коментар

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top