Як оформити спадщину, не маючи жодних документів на спадкове майно

 Юридичні консультації Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правововї допомогиimages

ЯК ОФОРМИТИ СПАДЩИНУ, НЕ МАЮЧИ ЖОДНИХ ДОКУМЕНТІВ НА СПАДКОВЕ МАЙНО?

Помер батько, який проживав у цивільному шлюбі із жінкою близько 10 років. Його єдиний син живе в іншому місті, де й прописаний. Житловий будинок, у якому мешкав батько, був у його власності. Як син може оформити спадщину, якщо в нього немає жодних документів на майно, яке належало батькові? Чи має право на спадщину “цивільна” дружина?

ВІДПОВІДЬ:

Для однозначної відповіді на вказане запитання потрібно з’ясувати деякі аспекти. Про це розповімо далі. Насамперед нагадаємо загальні правила спадкування. За Цивільним кодексом України (далі ­ ЦКУ) спадкування може здійснюватися за заповітом та законом, або ж у комбінованій формі, якщо частина майна не охоплена цим заповітом. Коли йдеться про спадкування за заповітом, то таке право мають особи, визначені в останньому. Але малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова(вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка). У зазначеній ситуації невідомо, чи існує заповіт та однаково слід з’ясувати, чи він є, чи був син у ньому згаданий як спадкоємець, а також чи є він неповнолітнім або ж непрацездатним.

Отже, якщо син спадкодавця неповнолітній або непрацездатний, то він, незалежно від змісту заповіту, матиме право на обов’язкову частку. Відсутність заповіту спричиняє спадкування за законом. У цьому разі наголосимо, син та”цивільна” дружина належать до різних черг спадкоємців: син ­ до першої (ст. 1261 ЦКУ), а особа, яка перебувала зі спадкодавцем у фактичних шлюбних відносинах без державної реєстрації шлюбу (“цивільна” дружина) ­ до четвертої (ст. 1264 ЦКУ). Відповідно до ч. 2 ст. 1258 ЦКУ кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття. Оскільки спадкування за законом здійснюється почергово, то право на успадкування будинку в першу чергу матиме син. Проте, зверніть увагу, на підставі ст. 1259 ЦКУ суд може надати право на спадкування особі, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Оформлення права на спадщину Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ЦКУ). Син не мешкав зі спадкодавцем постійно, а тому йому необхідно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. У цій ситуації йдеться про спадкування нерухомого майна, яке підлягає державній реєстрації.

Отримати свідоцтво про право на спадщину на майно, яке підлягає держреєстрації, можливо лише після подання нотаріусу правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві, а також перевірки нотаріусом відсутності заборони або арешту вказаного майна (п. 4.15 гл. 10 р. ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.12 р. № 296/5). Якщо в ролі спадкового майна виступає нерухомість ­ нотаріус виготовляє витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відсутність у спадкоємця необхідних документів для видачі свідоцтва про право на спадщину зумовить потребу в тому, аби нотаріус провів просвітницьку роботу. Адже йому доведеться роз’яснити недбайливому спадкоємцю процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Отже, нотаріуси рекомендують звертатися в суд із відповідного питання з позовом про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування. Для уникнення судової тяганини спадкоємець повинен надати нотаріусу правовстановлюючі документи на приміщення. Тут ми зазначимо деякі права нотаріуса, що можуть полегшити спадкоємцю шлях отримання правовстановлюючих документів на будівлю. До них належить право нотаріуса витребувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій (абз. 3 ст. 4 Закону України “Про нотаріат” від 02.09.93 р. № 3425­XII). Тому, якщо існує можливість витребування відповідних документів у певних органів, установ, організацій, то слід поінформувати про це нотаріуса. Такий спосіб буде єдиним правовим рішенням, адже можливості витребування документів у фізосіб, зокрема “фактичної” дружини, не передбачено.

Висновок: Оскільки син належить до першої черги спадкоємців, то він матиме право на успадкування батьківського будинку. Для оформлення спадщини йому необхідно звернутися до нотаріуса з відповідною заявою. А враховуючи відсутність у нього документів на будинок ­ треба звертатися за вирішенням зазначеного питання до суду, а саме з позовом про визнання права власності на будинок у порядку спадкування. Якщо син відмовиться від прийняття спадщини, то “цивільна” дружина матиме право на спадщину в порядку четвертої черги. Окрім того, “цивільна” дружина може також звернутися до суду для надання їй права спадкування разом із сином у зв’язку з тим, що вона протягом тривалого часу опікувалася чоловіком.

За безоплатною допомогою у підготовці звернень  особи можуть звертатись до Бюро правової допомоги, які з 1 вересня працюють у м. Буську по вул. Петрушевича 8. Тел:(03264) 2-11-12,  0976619964., в м. Броди вул. Щурата 8. Тел: (03266) 25-113, 0639906263, 067404226, м. Кам’янка-Бузька вул. Я. Мудрого 17 б. Тел: (03254)23-069, 0977661901, 0669787780, м. Золочів вул. Валова 4. Тел: (03265) 70-091, 0971580641, 0969073917 та м. Радехів вул. Відродження 7. Тел: (03255) 41-079, 0972854074, 0674913850. Безоплатна правова допомога є доступною послугою, якою можуть скористатися всі мешканці нашого краю.

 

Директор                                                                      І.Я.Скочк

Comments

comments

Залишити коментар

BannerFans.com BannerFans.com BannerFans.com

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top