Делегація з Буського району разом із сотнями українців вшанувала пам’ять жертв трагедії села Павлокома

Делегація з Буського району разом із сотнями українців вшанувала пам’ять жертв трагедії села Павлокома

3 березня, у селі Павлокома на Ряшівщині, Польща, відбулися скорботні заходи із вшанування пам’яті 366 українців, загиблих 3 березня 1945 року. 

У заходах взяли участь Міністр закордонних справ Павло Клімкін, голова Львівської ОДА Олег Синютка,  голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, чисельна делегація з Буського району разом з керівництвом району головою РДА Петром Морозом та заступником голови ради Романом Фурдою, представники суспільно-культурних товариств “Надсяння”, “Лемківщина”, “Любачівщина”, члени громадських організацій, Львівська Державна Академічна чоловіча хорова капела «Дударик», делегації з інших районів Львівщини,  Івано-Франківщини, Тернопільщини, душпастирі, а також представники молодіжних громадських організацій.

Участь у скорботних заходах взяли понад тисячу осіб.  Розпочали вшанування загиблих із виконання Державного Гімну України. Панахиду провів Владика Євген Попович, Архиєпископ і Митрополит Перемишльсько-Варшавський.

У межах заходів до меморіалу 366-ти жертвам села Павлокома поклали квіти та запалили лампадки, а також провели чин панахиди за загиблими.  Опісля, відбулося скорботне віче.

Цього дня, біля меморіалу з-поміж сотень синьо-жовтих стягів, саме наш Буський шестиметровий Державний прапор України замайорів найяскравіше, як символ єдності усіх українців.

 Довідка.

2-3 березня 1945 року відділ польської Армії крайової під керівництвом поручника Юзефа Бісса (псевдо-»Вацлав») разом з групами навколишніх польських сіл напали на село Павловому. Підрозділи польської Армії крайової розстріляли 366 українців разом із парохом о. Володимиром Лемцьом. Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7 років. Врятувались лише 36 українців.

Людей зганяли до місцевої церкви (від неї тепер залишилася лише дзвіниця), яка послужила збірним пунктом призначених на знищення. Із церкви чоловіків, жінок і дітей виводили до трьох викопаних ям і там розстрілювали. Загинув і місцевий парох о. Володимир Лемцьо, а храм знищили. Три великі ями, наповнені тілами вбитих, стали їхніми спільними могилами. Місцеві римо-католики 1965 р. зруйнували павлокомську церкву до останньої цеглини.

За злочин у с. Павлокомі польського поручника Юзефа Бісса, якого вважають одним з організаторів нападу, комуністична польська влада засудила до 3 років ув’язнення.

Починаючи з 1995 року, щорічно у травні на павлокомському цвинтарі відбуваються релігійні панахиди і громадянські віча за участю українців Перемищини, делегацій товариства «Надсяння» зі Львова, колишніх павлокомців, їхніх дітей та онуків.

Проблема щодо спорудження пам’ятника на місці поховання 366 українців, трагічно загиблих 3 березня 1945 року в селі Павлокома чекала свого вирішення досить довгий час. Польська сторона, в особі Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва Республіка Польща та місцевої влади Підкарпатського воєводства всіляко затягувала вирішення даного питання.

13 травня 2006 року у присутності президентів України Віктора Ющенка і Польщі Леха Качинського відбулося урочисте відкриття на греко-католицькому цвинтарі в центрі Павлокоми меморіалу 366 українцям, колишнім мешканцям цього українського села.

 

Comments

comments

Залишити коментар

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top