Лелеки принесли на своїх крилах холод
Лелеки принесли на своїх крилах холод
Відповідно до народних спостережень 19 березня – це день, коли прилітають лелеки. За повір’ями, вони приносять на своїх крилах холод, тому зазвичай у третій декаді березня спостерігається зниження температури. Як бачимо по сьогоднішній погоді, це й справді так.
Синоптики у своїх прогнозах більш прагматичні, однак нехтувати народними прикметами остаточно не варто.
За народним повір’ям, лелеки приносять на своїх крилах холод і навіть сніг. Предки говорили «Лелеки прилетіли — на крилах снігу принесли». А ще з ними пов’язано багато легенд. Ось одна з них.
Білий птах із чорною міткою був колись чоловіком на ім’я Бузько. У ті часи намножилося чимало гадюк, вужів, ящірок, комах. Божа Матір просила Всевишнього, щоб очистив землю і воду. Бог зібрав усю погань у мішок і доручив Бузькові віднести його і кинути в безодню, не озираючись. Але Бузько розв’язав мішок, і нечисть розповзлася по землі. За це Бог перетворив чоловіка на птаха і наказав: «Поки не збереш усіх плазунів, сарану та інших комах – не бути тобі людиною».
Лелеки селяться лише біля добрих людей. Вважається, що лелече гніздо на подвір’ї приносить щастя, удачу та добробут.
У нашому районі з особливою шаною ставляться до цих птахів. Зазначимо, що цього року надбужанські енергетики традиційно, ще до прильоту птахів встановили десять нових гнізд та впорядкували старі. Як розповів начальник Буського РЕМу Микола Адамик, такий досвід вони запозичили від своїх польських колег.
В Україну щороку повертаються 25 тисяч лелек. Лелеки, журавлі, бузьки, чорногузи — як тільки українці не називають біло-сірих птахів. Орнітологи іменують їх найбільш консервативними птахами, адже час їхнього прильоту завжди припадає на третю декаду березня.
Лелеки занесені в Червону книгу, у них заборонено стріляти. Та, на жаль, у зв’язку з кліматичними та екологічними умовами їх кількість постійно зменшується.
Бережіть цих добрих мирних птахів. Вони приносять щастя.
Comments