Львівщина готується до відзначення 90-річчя Героя України, Почесного громадянина Буського району “ГЕРОЯ НЕВТОМНОЇ ПРАЦІ – ПОРЯТУНКУ ІСТОРИЧНОЇ СПАДЩИНИ” Бориса Возницького
Львівщина готується до відзначення 90-річчя Героя України, Почесного громадянина Буського району “ГЕРОЯ НЕВТОМНОЇ ПРАЦІ – ПОРЯТУНКУ ІСТОРИЧНОЇ СПАДЩИНИ” Бориса Возницького
16 квітня виповнюється 90 років від дня народження багаторічного директора Львівської національної галереї мистецтв Бориса Возницького (16.04.1926 – 23.05.2012).
Він був головним скарбничим української культурної спадщини, найдбайливішим опікуном замків і музеїв Галичини.
Після себе залишив тисячі віднайдених, відреставрованих і збережених пам’яток мистецтва, а головне, добру і світлу пам’ять .
Головна житейська місія Бориса Возницького розпочалась із відродження з цілковитої руїни нашого Олеського замку. Це було в далеких 70-х минулого століття…
Директор власноруч виконував тяжку відновлювальну роботу, а вже згодом іноді сам завзято, цікаво і патріотично розповідав про унікальну експозицію.
Нагадаємо, що Борис Григорович у 1960-1970-х роках ініціював сотні експедицій західним регіоном України, завдяки яким було врятовано понад 12 тисяч предметів мистецтва, а це ікони, скульптури, стародруки, старовинні меблі…
Саме Возницькому належить ідея створення нових філій галереї – у занедбаних або відбудованих та реставрованих пам’ятках архітектури.
Відтак, завдяки неймовірній наполегливості у досягнення мети, у поєднанні з несамовитою працьовитістю, Герой України, академік, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ICOM) Борис Возницький вивів Львівську галерею мистецтв у ранг надпотужного музейного комплексу, у колекції якого – понад 60 тисяч творів.
Один із найстаріших храмів Галичини – церква св. Михаїла на околиці району, у селі Кутах, збудована у 1694 році. В атеїстичний час її спіткала гірка доля самотності, руйнації, грабунку…
У 2008 році за активної підтримки Бориса Возницького з ініціативи студентів Університету банківської справи було проведено благодійну акцію, завдяки якій вдалось зібрати 220 тисяч гривень, які витратили на перекриття даху, встановлення протипожежної системи та сигналізації. Сьогодні тут – Музей пам’яті.
Ще одна із прекрасних пам’яток, збережених старанням Бориса Возницького: реставрована баталія Альтамонте “Битва під Віднем”, яка прикрашає експозицію Олеського музею. Для її достойного розміщення підняли стелю в одному із залів замку.
Заслуги Бориса Возницького важко переоцінити, позаяк він зберіг та врятував десятки тисяч безцінних пам’яток. Багато уваги заслужений працівник культури України та Польщі, доктор Honoris Causа
Варшавської академії мистецтв, академік Української академії мистецтв приділяв збереженню замків і палаців – зокрема, Олеського, Золочівського, Підгорецького, П’ятничанської башти, дерев’яних церков.
Варто додати, що віднедавна Львівська галерея мистецтв, директором якої Борис Григорович був аж півстоліття, носить ім’я свого ангела-охоронця, та й загалом – ангела-охоронця українського мистецтва, який зумів уберегти від знищення тисячі унікальних пам’яток українського та європейського мистецтва і створив десятки музеїв для їх збереження, вивчення та популяризації під егідою галереї та поза її межами.
Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького готує до ювілею свого патрона низку заходів. Як розповіла заступник гендиректора установи з маркетингу Іванна Новаківська, 16 – 19 квітня у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких, також – у Картинній галереї відбудуться презентація та відкриття виставки пам’яті Бориса Григоровича «Музей – моє життя», також – презентація газети «Галицька брама» до 90-ліття академіка. А ще – День відкритих дверей у всіх відділах Львівської галереї мистецтв.
Заплановані пам’ятні заходи і в інших музейних та мистецьких установах нашої області, позаяк 2016-й на Львівщині оголошено Роком Бориса Возницького.
Comments