Мій край – моя історія жива. 26 вересня  в районному Народному домі відбувся щорічний, уже VIII за черговістю, форум краєзнавців – літописців Бущини

Мій край – моя історія жива

26 вересня  в районному Народному домі відбувся щорічний, уже VIII за черговістю, форум краєзнавців – літописців Бущини. У залі зібралися бібліотекарі району, працівники культури, краєзнавці, представники влади та ЗМІ. Форум було присвячено темі дослідження, збереження та примноження історико – культурної спадщини бузецького краю. Фактично цим заходом розпочалося святкування Дня міста Буська, яке відзначатимемо уже цієї неділі, 1 жовтня. Привітати учасників форуму та взяти у ньому участь  прийшли Народний депутат України Михайло Бондар, голова Буської районної ради Богдан Глова, заступник голови райради Роман Фурда, перший заступник голови Буської РДА Олег Ільків, міський голова Буська Ростислав Сліпець. До роботи форуму долучилися науковий працівник Інституту археології Львівського національного університету ім. І. Франка, багаторічний дослідник Буська Петро Довгань, активісти культурного товариства «Бужани» Зіновій Павлик та Михайло Зозуля, начальник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька, провідний спеціаліст відділу культури та туризму Буської РДА Ігор Стефанюк, краєзнавець, засновник історико- краєзнавчого музею  в смт.Красне Ярослав Стецишин, а також історики та науковці, автори й члени редколегії науково – популярного журналу «Наша спадщина», який видає Громадська спілка «Західноукраїнська спілка музеїв»,  на чолі з його головним редактором Андрієм Левиком.

Цьогоріч минає 920 років з часу першої писемної згадки про Буськ. Буська земля овіяна переказами та легендами. Перша згадка про Буськ датована 1097 роком і зафіксована у  літописі „Повість минулих літ”. Дослідження ж науковців та археологів дають підставу стверджувати, що місту значно більше років, бо згадується у літописі як уже існуюче.

Історію Буська вивчало чимало дослідників, серед них – Броніслав Фалінський, Антоній Шнайдер,   Венедикт Площанський, Лев Чачковський, Мечислава Троян – Кшинова, Володимир Чучман, Іван Савчин та ін. Буськ є батьківщиною багатьох видатних постатей в історії України – Перший Президент ЗУНР Євген Петрушевич, мистецтвознавець Іларіон Свєнціцький, оперна співачка зі світовим ім’ям Іванка Мигаль, дослідник історії Лев Чачковський, єпископ Йосиф Боцян та інших.

Багато краєзнавчих розвідок з історії міста та про видатних земляків публікувалися членами товариства «Бужани», краєзнавцями й істориками в місцевому часописі «Воля народу».  Минулого року у світ вийшла книга Михайла Зозулі «Історія Буська в документах, матеріалах і спогадах». Про  справжній вік нашого краю найдостовірніше можуть говорити лише археологи. Як відомо, на теренах Буська вже більше 15 років спеціалістами інституту археології НАН України ведуться археологічні розкопки, які дають змогу відкривати невідомі сторінки історії краю. На сьогоднішній день знайдено тисячі артефактів з історії району, міста, побуту жителів. Багато цих знахідок внесено у Державний реєстр пам’яток культурного надбання України. Цього року експедиція археологів – студентів разом із наставниками  Петром Довганем і Наталією Стеблій та членами товариства «Бужани» знайшли поховання ХІІ століття.  Для туристів та подорожуючих місто Буськ багате на історичні пам’ятки. Тут є дерев’яні церкви, костели, синагоги, прекрасні парки та багато іншого цікавого та визначного. Всього на території Буського району зареєстровано і охороняється законом 52 пам’ятки архітектури і культури, які занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, пам’яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення. Однією з найцікавіших та найвідоміших пам’яток у Буську є палац графа Бадені, збудований у стилі класицизму. Минулого року Палацовий комплекс графа Бадені передали у власність територіальної громади Буська з метою  використання комплексу для розміщення об’єктів соціально-культурного, науково-освітнього та мистецького призначення. Впродовж багатьох літ мешканцями Бущини виношується ідея створення тут музейного проекту.

Як нам не загубити себе як націю, як зберегти історію та культуру для нащадків, як зробити місто привабливим для туризму – ці та інші питання жваво обговорювалися на форумі його учасниками.  А подарунком до Дня міста бужанам став вихід журналу «Наша спадщина» (№ 3, 2017) до 920 – річчя Буська, який майже повністю присвячений збереженню культурної спадщини міста Буська та Буського району. Цей журнал презентував на форумі його головний редактор Андрій Левик разом зі своїми колегами. Незабаром примірник періодичного видання отримають сільські книгозбірні району.
О.Стецик, директор Буської ЦБС
Л.Вовк, завідувачка методичного відділу Буської ЦРБ

Comments

comments

Залишити коментар

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top