На Львівщині та Надбужжі вшанували пам’ять отця Маркіяна Шашкевича

На Львівщині та Надбужжі вшанували пам’ять отця Маркіяна Шашкевича

Сьогодні, 7 червня, на Львівщині відбулись урочисті заходи з нагоди 175-х роковин з дня смерті культурно-мистецького діяча, священика УГКЦ, зачинателя нової української літератури в Галичині Маркіяна Шашкевича. 

У Буському районі, у селі Новосілки, у місцевому храмі відбулось Богослужіння та поминальна панахида у день роковин смерті отця Маркіяна Шашкевича. На сільському кладовищі, на місці першопоховання о.Маркіяна  заступник голови РДА Тетяна Сай, начальник відділу культури та туризму Людмила Ціхоцька поклали корзину квітів та запалили лампадки. Учні Новосілківської школи разом із своїми наставниками художнім словом вшанували пам’ять Шашкевича. Поклали квіти і до пам’ятника о.Маркіяну у музеї-

садибі.

У Львові біля пам’ятника Маркіяну Шашкевичу представники обласної влади, академічна спільнота і громадськість взяли участь у церемонії покладання квітів до могили о. Маркіяна Шашкевича на Личаківськиму кладовищі.

«Допоки живе пам’ять, доти живе слава, наука і настанови Маркіяна Шашкевича. Ми щаслива нація, адже ми народилися на одній землі із ним. Пишаємося тим, що можемо слідувати за його ідеєю. Шашкевич своїм альманахом, службами у церкві українською заповів нам бути українцями. Він заповів нам знати своє українське слово, любити свою українську книгу і співати своєю мовою. Окрім того, душпастирі провели чин панахиди.

Довідково:

Народився о. Маркіян Шашкевич 6 листопада 1811 року в селі Підлисся Золочівського повіту у сім’ї священика. У 1838 закінчив Львівську духовну семінарію, був вільним слухачем Львівського університету, та, закінчивши семінарію — парафіяльним священиком по селах Львівщини, а саме у Гумниськах, Нестаничах і Новосілках(Буський район). Під час навчання в семінарії Шашкевич спільно з Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем згуртував національно свідому молодь (І. Білинський, Ф. Мінчакевич, М. Козловський, А. Величковський, Г. Ількевич та ін.), яка стала на боротьбу за національно-культурне відродження на західних землях, зокрема за відродження народної мови в письменстві й церковних проповідях («Руська трійця»). 7.06.1843 – дата смерті о.Маркіяна, якого поховали у чужий гробівець на місцевому цвинтарі с.Новосілки.
1893р. – перенесення праху  Шашкевича на Личаківський цвинтар у Львові.

1911р. – встановлення пам’ятного мережаного Хреста на Білій горі коло Підлисся.
1986р. – відкриття музею-садиби у с.Підлисся.
1990р. – відкриття пам’ятника Шашкевичу  та музею “Русалка Дністрова” у Львові.

10.11.2011р. відкриття музею Маркіяна Шашкевича у Новосілках Буського району. НОВОСІЛКИ – остання парафія о. Маркіяна.

Comments

comments

Залишити коментар

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top