“Не підлягає реставрації”: як у Буську відновлюють старовинну церкву

“Не підлягає реставрації”: як у Буську відновлюють старовинну церкву

Зараз у храмі св. Параскеви роблять зовнішні роботи, а наступного року планують узятись за внутрішні.

Церкві святої Параскеви у Буську – більше 300 років. Зараз тут активно проводять реставрацію зовні та чекають грошей на внутрішні роботи.

«Відреставрували стіни, поміняли підвалини, зробили новий фундамент, поміняли перекриття. Зараз обшивають стіни гонтою. Зовнішні роботи станом на сьогодні завершено на 80 %. Роботи виконує підрядне Комунальне підприємство “Центр комплекс” зі Львова, що спеціалізується на реставрації дерев’яних пам’яток сакрального мистецтва», – розповів краєзнавець Іван Ціхоцький.

Повністю відреставрувати храм зовні планують до кінця цього року, а от за внутрішнє оздоблення візьмуться вже наступного. Тоді ж реставруватимуть настінні розписи та унікальний іконостас середини 17 сторіччя.

За словами Івана Ціхоцького під цей проект ще потрібно «вибити» кошти. 200 тисяч гривень обіцяє дати мерія.  Решту мав би покрити обласний бюджет. Скільки це буде коштувати – поки що не говорять, та, як каже краєзнавець, це можуть бути шестизначні цифри.

Реставрувати церкву святої Параскеви планували понад 10 років тому:

«У 2007 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію на поточну реставрацію церкви (550 тис. грн.), але ремонтні роботи через економічну кризу так і не розпочались», – каже Ціхоцький.

До пам’ятки повернулись аж у 2015. Тоді ініціативна група на чолі з Михайлом Гаєвським заснувала благодійний фонд “Порятунку церкви Святої Параскеви”.

Спочатку консультувались із майстрами, які будували деревяні храми у Карпатах. Та вони, оглянувши об’єкт, сказали, що він не підлягає реставрації. Натомість запропонували збудувати нову церкву.

Та представники фонду на такий крок не пішли і звернулися у відділ охорони культурної спадщини Львівської ОДА. Просили провести фахову експертизу стану пам’ятки.

«Згідно із висновком комісії, храм потребував найперше підведення внутрішньої каркасної дерев’яної системи для підтримки купола, який був під загрозою обвалу, заміни підвалин і протезування аварійних кутів зрубу у наві, обробки деревини антисептичними і протипожежними хімічними засобами та капітальної реставрації іконостасу», – розповів Іван Ціхоцький.

Тоді ж церкву вже від’єднали від електрики, щоб уникнути пожежі.

А у вересні 2015 року Львівська обласна рада виділила 500 тисяч гривень на першочергові роботи із реставрації.

Проект розробив архітектор інституту “Укрзахідпроектреставрація” Сергій Піньковський.

Вже у листопаді тут почали зовнішню консервацію та укріплення храму. Роботами зайнялася ліцензована організація комунальне підприємство “Центркомплекс”.

Спочатку укріпили стіни будівлі та замінили гонтову покрівлю на верхньому куполі. У наступні роки Буській церкві щастило ще більше – їй збільшили фінансування.

«У 2016-17 році кошторисно-проектна документація проходила експертизу, після чого розмір фінансування збільшили до 1,49 млн. грн. У 2016 р. на реставрацію виділили 950 тис. грн, з яких використали 856 тис. грн», – розповідає краєзнавець.

Минулого року обласна рада виділила для церкви черговий транш у розмірі 400 тис грн.

Після цього, вже навесні, реставраційно-будівельна бригада розпочала роботи із укріплення підмурівку.

«План робіт передбачав прокопування будівельних шурфів глибиною 110 см та шириною до 40 см по периметру зовнішніх стін пам’ятки із подальшим їх бетонуванням, заливання бетонних подушок на наріжних кутах, а також повну або часткову заміну дубових підвалин для запобігання процесам деформації та просідання споруди», – каже Ціхоцький.

Нагадаємо, про церкву св. Параскеви у Буську наголошувала директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук, коли говорила про реставраційні плани на 2018 рік.

Довідка

Церква святої Параскеви-П’ятниці – культова споруда, пам’ятка архітектури національного значення у Буську. Датується 1708 роком, однак перша згадка про неї була у поборовому реєстрі за 1507 р. Пізніші згадки у податкових реєстрах стосуються 1531-38, 1540, 1541-42, 1564-80 рр. Зведена на місці старого храму у 1708 р. коштом місцевої громади за ініціативи пароха о. Василя Кучинського.

Інформаційні матеріали gazeta.lviv.uа

Comments

comments

Залишити коментар

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top