Рада скасувала депутатську недоторканність
Рада скасувала депутатську недоторканність
Народні обранці більшістю голосів підтримали зняття депутатської недоторканності. За законопроєкт нардепи проголосували у другому читанні. Віддали свій голос за позбавлення імунітету 373 депутатів.
З нагоди голосування за скасування недоторканності до Ради прийшов президент Володимир Зеленський.
В Україні вже давно існує двигун політичного життя: депутати обіцяють зняти недоторканність, потім провалюють голосування, потім забувають про це. А далі – знову по колу. Проте цьому механізму пора відправитися на звалище історії,
– заявив гарант перед історичним голосуванням нардепів.
Він наголосив: згідно з новими конституційними змінами, депутати не нестимуть відповідальність за політичні рішення, за голосування чи будь-які публічні виступи. Йдеться лише про кримінальну відповідальність нардепів.
Закон про зняття недоторканності з депутатів набере чинності з 1 січня 2020 року.
Скористатися правом монобільшості у випадку скасування недоторканності нардепи від “Слуги народу” не могли. Їх кількість у парламенті становить 254 мандати, проте законопроєкт мав отримати конституційну більшість у щонайменше 300 голосів у другому читанні.
До речі, у першому читанні за законопроєкт проголосували 363 депутати. Воно відбулося у перший день роботи нового парламенту 9 скликання – 29 серпня. Тоді за скасування імунітету проголосували майже усі депутатські фракції, група “За майбутнє” та усі позафракційні депутати.
Цікаво! Законопроєкт про зняття депутатської недоторканності ще до Ради 8-го скликання вніс п’ятий український президент Петро Порошенко. Трапилося це 17 жовтня 2017 року. Порошенко тоді запропонував, щоб зміни набули чинності у 2020 році. 20 червня 2018 року Конституційний суд визнав конституційним законопроєкт Порошенка. Саме за нього тепер проголосувала вже нова Рада.
Що таке депутатська недоторканність? Недоторканність – це юридична гарантія правового статусу окремих категорій осіб, зокрема і депутатів, що полягає в захисті від примусу, який міг би бути застосований за звичайних обставин.
Недоторканність може розрізнятися за тим захистом, який вона надає своїм носіям, часом дії, силою, підставою виникнення тощо.
В Україні депутатська недоторканність, фактично, є необмеженою, а самих парламентарів без погодження Ради не можна затримувати навіть на місці злочину.
Comments