«Розділяй і володарюй». Скільки громад створити в Буському районі?

«Розділяй і володарюй» Скільки громад створити в районі?

Гасло “разділяй і володарюй” часто приписують Юлію Цезарю. Проте, справжній автор фрази  невідомий. Читаєм у Вікіпедії, Розподіляй і володарюй (лат. divide et impera) — принцип утримання державної влади, який застосовується урядами держав, що складаються з різнорідних частин та, згідно з яким, найкращим способом управління такою державою є розпалювання ворожнечі між її частинами. Принцип «розподіляй і володарюй» також може застосовуватись одними державами по відношенню до інших для послаблення останніх або перед вторгненням.

Ця стратегія управління передбачає розділення великої групи на менші, так як індивідуально вони мають менше влади та ресурсів. Маленьким групам при цьому складніше протистояти існуючій формі правління. Підтримання влади забезпечується за рахунок перешкоджання малим групам об’єднатися і стати більш потужними. Ефективне використання цієї техніки дозволяє невеликими силами управляти тими, хто разом має велику владу (чи мав би велику владу, якщо вони могли б об’єднуватися). Також цей принцип застосовувався одними державами по відношенню до інших для послаблення останніх, або перед вторгненням.

А тепер про майбутнє району, тобто наше з Вами майбутнє…

Концепція децентралізації говорить про те, що об’єднані територіальні громади отримують статус міста обласного значення. Вони виходять з-під порядкування райдержадміністрації і мають прямі бюджетні відносини з Кабінетом міністрів, вільні у своєму розвитку й русі. Мають право брати зовнішні запозичення. Тобто свободи дій в ОТГ стає набагато більше. Вони забезпечені надходженням державних податків, відсоток з яких залишається на місці для свого внутрішнього розвитку.

Загалом об’єднану територіальну громаду можна порівняти із невеликим районом, з його відповідними службами та функціями. Кожній громаді потрібні: лікарня, школа, дитячий садок, пожежна частина та інші заклади, без яких функціонування та розвитку не буде.

Наскільки відомо об’єднанна громада отримує в своє розпорядження 60% податку на доходи фізичних осіб. Крім того, в громаду буде надходити єдиний податок, податок від реалізації підакцизних товарів та інші надходження. У той же час, надання цих податків дрібним громадам, не забезпечить їх потреби, а кошти будуть витрачатися лише на утримання управлінського апарату.

Напевно ніхто не буде сперечатись, що одна велика, компактна громада буде набагато сильніша і спроможніша ніж кілька дрібних. За приклад можна взяти наших сусідів у Радехівському районі, які по площі території та населенню схожі на нас. Там створили дві громади: Радехівську та Лопатинську, правда при цьому кілька місцевих рад не увійшли в жодну із громад. Друзі з Радехівського району уже нераз повідомляли що Лопатинська громада зараз практично без коштів і їй залишається одне – приєднатись до Радехівської громади.

Для чого наступати на тіж граблі? Кому потрібні чвари між нами, які до слова, уже розпочались? Чому б не піти за принципом: «Один район – одна громада»?

Таких прикладів в Україні вже є багато і, доречі, усі вони успішні. Розділення району на кілька громад доцільне лише в одному випадку, – коли район великий і населення в ньому 50 тис. і більше. Буський район до них аж ніяк не належить. Наш район компактний і місто Буськ знаходиться у самому центрі. Доїзд від центру до населених пунктів є оптимальний, я якщо провести якісний ремонт доріг буде ідеальним. Крім цього, більш масштабна територія громади дозволить реалізовувати більше інфраструктурних проектів. Натомість, від цього буде залежати залучення інвестицій, конкурентоспроможність і створення нових робочих місць в громаді. Якщо ми підемо на роздроблення району, то він не буде цікавий для інвесторів.

Об’єднюватись треба для того щоб розвиватися, а не виживати. Ті, хто першими об’єднались у громади отримали значні кошти на свій розвиток, в тому числі нове будівництво чи реконструкцію доріг, шкіл, адмінбудинків та інших необхідних будівель. Таких коштів саме зараз ніхто не дасть, якщо взагалі дадуть…

Для чого нам ділитись, якщо в районі усе це вже є, разом із добротним адмінбудинком, лікарнею, школами та дитячими садками. Залишиться все теж, лише буде називатись не район, а об’єднана територіальна громада. І доречі голову буде вибирати сама громада, а не хтось призначати.

Кому цікаво, приклад громадського обговорення щодо створення однієї громади можна переглянути за посиланням: http://snigyrivka.info/news/5820, https://kr.depo.ua/ukr/kr/u-dolinskomu-rayoni-stvoryat-otg-za-printsipom-odin-rayon-odna-gromada-201909041023126.

Єдиною перешкодою для створення однієї громади в районі, на мою думку, є лише зовнішня значимість, або як вона звучить в народі – гординя. Доречі, в переліку смертних хріхів вона на першому місці…

Наразі ще є час та можливість проявити нам Мудрість(авторське) та відповідальність перед собою, своїм майбутнім і вирішити, яке ж гасло для нас краще – «Розділяй і володарюй» чи «В єдності сила народу, Боже, нам єдність подай»?

Цікаво було б почути яка Ваша думка, громадо Надбужжя?

Ітформаційні матеріали Головного архітектора Буського району Миколи Владики.

Comments

comments

Залишити коментар

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top