Сьогодні, 1 листопада, у Буську відбулись урочистості з нагоди відзначення 98-ї річниці з часу проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
Сьогодні, 1 листопада, у Буську відбулись урочистості з нагоди відзначення 98-ї річниці з часу проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР)
Урочистість з нагоди 98-ї річниці проголошення ЗУНР відбулась біля пам’ятника президентові ЗУНР Євгену Петрушевичу.
Вшанувати визначну історичну подію прийшли керівники району і міста, представники державних установ, громадських організацій, чисельно прибула молодь і пластуни району, старшокласники Буських шкіл.
Розпочалась урочистість спільним виконанням Державного Гімну. З вітальними промовами та розповіддю про історію створення незалежної Української держави виступили голова Буської РДА Петро Мороз та голова Буської районної ради Богдан Глова. Разом із міським головою Ростиславом Сліпцем очільники району поклали квіти до пам’ятника Євгену Петрушевичу.
У виконанні хорового колективу працівників культури та вокального ансамблю “Зорецвіт” прозвучали стрілецькі пісні, пісні про Україну і молитовний гімн “Боже великий, єдиний, нам Україну храни”.
Довідково. Уночі проти 1 листопада 1918 р. українські військові частини взяли під свій контроль усі головні пункти Львова. Над ратушею був піднятий синьо-жовтий національний прапор. 1 листопада Українська Національна Рада взяла владу в свої руки в Станіславі, Раві-Руській, Коломиї та інших містах Східної Галичини. Того ж дня австрійська влада у Львові погодилися на передачу влади Українській Національній Раді. Подальшому піднесенню її авторитету сприяли обіцянки демократичних прав і свобод, аграрної реформи в інтересах селян.
Але події 1 листопада 1918 р. значно загострили українсько-польські відносини, вони стали початком українсько-польського збройного протистояння, що переросло у масштабну війну.
11 листопада 1918 p. у Львові Українською Національною Радою був створений виконавчий орган влади (уряд) – Державний секретаріат. Його головою став К. Левицький, членами – В. Панейко, Л. Цегельський, Д. Виговський, С. Голубович та ін.
13 листопада Українською Національною Радою був затверджений тимчасовий Основний Закон, відповідно до якого за створеною Українською державою закріплювалася назва Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), визначалися її кордони, герб і прапор. Президентом ЗУНР було обрано Є. Петрушевича, главою уряду – Державного секретаріату – залишився К. Левицький. ЗУНР займала територію 70 тис. км кв., її населення (6 млн) на 71% було українським.
Comments