Страсна п’ятниця: що категорично не можна робити цього дня

Страсна п’ятниця: що категорично не можна робити цього дня

26 квітня християни східного обряду згадують Велику, або Страсну п’ятницю.
У цей день віруючі згадують про смерть Христа і готуються до Великодня.
У Страсну п’ятницю дотримуються особливо суворого посту, не можна веселитися і виконувати важку роботу.

Історія
В п’ятницю напередодні свята Пасхи розіп’яли Ісуса Христа. Розп’яття на хресті було жорстокою стратою. Окрім нестерпних болів у всіх частинах тіла і страждань, розп’ятий відчував страшну спрагу.
Коли все було приготовлено, воїни розіп’яли Ісуса Христа. Коли ж розпинали, Ісус молився за Своїх мучителів, говорячи: «Отче, прости їм, бо вони не знають, що роблять». При хресті Спасителя стояли Матір Його, апостол Іван, Марія Магдалина і ще декілька жінок, які вшановували його. Ісус Христос, побачивши Матір Свою і Івана, якого особливо любив, говорить Матері Своїй: «Жінко, ось син Твій». Потім говорить Івану: «Ось мати твоя». Під час страждань Спасителя на Голгофі сталося знамення. З тієї години, як Спаситель був розп’ятий, сонце затьмарилося і настала темрява всією землею, і тривала до самої смерті Спасителя.

Традиція
Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви; а це звичайно бувало близько 2-ї години пополудні. Існував звичай у Страсну п’ятницю обносити плащаницю тричі навколо церкви. Це був гарний звичай: в огорожі біля церкви в кілька рядів стояли люди, по-святковому одягнені, і панував спокійний урочистий настрій.

На Галичині в Страсну п’ятницю дзвони замовкають. У дзвіниці до бантини чіпляють грубу дерев’яну дошку, і замість дзвонів дзвонар двома дерев’яними молотками «виклепує» по цій дошці, сповіщаючи людей про службу Божу. В момент виносу плащаниці діти також вистукують спеціальними ручними калатальцями.

Повернувшись із церкви, родина звичайно сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п’ятницю — пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.
У багатьох країнах світу Страсна п’ятниця — вихідний день.

Що категорично заборонено в Страсну п’ятницю
П’ятниця перед Світлим Воскресінням – скорботний день пам’яті про земні страждання Ісуса Христа, тому не варто відвідувати розважальні заходи.
У Страсну п’ятницю не можна працювати.
Заборонено виконувати роботи по дому, шити, в’язати. Прибирання потрібно завершити в Чистий четвер.
Великий гріх рубати дрова або що-небудь тесати сокирою.
Колись наші господині в селах робили в цей день дві роботи: пекли паски (зазвичай це і робили саме у Страсну п’ятницю) та садили капусту — вважалося, що це робити можна, не гріх. Але іншу працю на землі не можна робити, якщо саджати щось в цей день — то врожаю не буде.
У Страсну п’ятницю дотримуються суворого посту. Заборонено їсти до виносу Плащаниці, після чого дозволяється тільки хліб і вода.
Не можна вживати спиртні напої. За повір’ям, той хто в Страсну п’ятницю вип’є алкоголь, призвичаїться до нього до кінця життя.
Заборонено стригти волосся, також не варто робити манікюр і косметичні процедури.

Comments

comments

Залишити коментар

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top