У Красному влада та громадськість вшанували пам’ять Головнокомандувача УПА Василя Кука
У Красному влада та громадськість вшанували пам’ять Головнокомандувача УПА
Василя Кука
Сьогодні, 11 січня, у смт Красне відзначили 106-у річницю від дня народження відомого краснянича, людини-легенди, останнього головнокомандувача УПА Василя Степановича Кука.
Детальніше про цю подію слухайте в ефірі Буського Радіо на хвилі 87.5FM
Щороку вдячні нащадки приходять у ці січневі дні до його могили, що в центрі Красного, аби вклонитися світлій пам’яті генерал-хорунжого, який все своє свідоме життя віддав служінню народові та боротьбі за самостійну Українську державу.
Участь в урочистостях взяли: заступник керівника апарату Львівської облдержадміністрації Оксана Томашук, голова Буської райдержадміністрації Петро Мороз, голова Буської районної ради Богдан Глова, Народний депутат України Михайло Бондар, депутат Львівської обласної ради Петро Жукровський, пластуни Станиці Красне НСОУ, ветерани РО Братства ОУН-УПА на чолі з головою організації Мар’яном Длугошем, громадськість селища та району, гості.
Розпочалося віче виконанням Державного Гімну України та покладанням квітів до могили головнокомандувача та до Меморіалу борцям за волю України.
Надалі захід продовжила спільна молитва, яку очолили настоятелі місцевих храмів о.Степан Жукровський і о.Юрій Толочний.
З промовами звернулися до учасників віча: заступник керівника апарату ЛОДА Оксана Томашук, Народний депутат України Михайло Бондар, голова районної ради Богдан Глова, голова РО Братства ветеранів ОУН-УПА Мар’ян Длугош.
Захід завершило спільне виконання усіма присутніми Гімну українських націоналістів “Зродились ми великої родини…” та низки різдвяних колядок.
Вела захід методист РНД Ірина Калиновська.
Опісля усі бажаючі мали нагоду відвідати місцевий краєзнавчий музей, де зберігаються власні речі Василя Кука, та одна з його експозицій розповідає про звитяжну боротьбу УПА.
Довідка:
Народився Василь Кук 11 січня 1913 року в селищі Красне Буського району Львівської області.
Вci діти родини Куків були членами Організації Українських Націоналістів, яка боролася із утисками прав українців з боку польської влади. Двох братів Василя — Іларія та Ілька — стратили поляки. За радянської влади вci члени родини були засуджені до тюремного ув’язнення, все майно батьків було конфісковано.
За революційну діяльність його неодноразово арештовувала польська поліція. У 1934 р. був засуджений польським судом на 2 роки тюрми. У 1936 р. вийшов на волю й очолив Золочівський повітовий провід ОУН.
З початком війни Кук очолював штаб похідних груп ОУН у східних областях України, а також провідну похідну групу, яка прибула 30 червня до Львова й організувала Народні Збори, на яких було проголошено Акт відновлення Української Держави.
З 1947 року Кук був заступником Романа Шухевича на всіх його посадах, а після загибелі генерала 5 березня 1950 р. Василя Кука було обрано Головою Проводу ОУН в Україні, Головним Командиром УПА та Головою Генерального Секретаріату Української Головної Визвольної Ради.
1954 року був заарештований і відсидів у радянських в’язницях і таборах, не дочекавшися суду, 6 років.
Після звільнення Василь Кук проживав у Києві, займався науковою роботою в Центральному державному історичному архіві та Інституті історії Академії наук Української РСР. Після розпаду СРСР видав чимало книг та написав безліч статей про історію та діяльність ОУН-УПА.
Був членом Головної Булави Всеукраїнського Братства ОУН-УПА, головою Наукового відділу Братства ОУН-УПА.
Серце Василя Степановича перестало битися вранці 9 вересня 2007 р. За заповітом Головного Командира УПА було поховано в рідному селищі Красне.
busk-rda.gov.ua
Comments