У селищі Красне влада та громадськість вшанували пам’ять Головнокомандувача УПА Василя Кука

У селищі Красне влада та громадськість вшанували пам’ять Головнокомандувача УПА Василя Кука

Сьогодні, 11 січня, у смт Красне відзначили 105-у річницю від дня народження генерал-хорунжого, головнокомандувача УПА Василя Кука. Участь в урочистостях взяли: голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка, голова Буської райдержадміністрації Петро Мороз, голова Буської районної ради Богдан Глова, депутат Львівської обласної ради Петро Жукровський, Красненський селищний голова Микола Чучман, пластуни Станиці Красне НСОУ, ветерани РО Братства ОУН-УПА на чолі з головою організації Мар’яном Длугошем, громадськість селища та району, гості.

Розпочалися урочистості спільною молитвою, яку очолив настоятель місцевого храму УГКЦ отець Степан Жукровський, та покладанням квітів до  могили головнокомандувача, а також Меморіалу бійцям за волю України та Небесної Сотні.

Звертаючись до учасників вшанувань, очільник Львівщини Олег Синютка подякував громаді, що породила такого видатного сина Українського народу, яким Є Василь Кук, закликав пластунів гордитися і пишатися, що вони є земляками командира, який керував цілою армією  нескорених.

«Ті хлопці, які у 40-50-их роках захищали Україну, а серед них і Василь Кук, знали, що їм доведеться покласти життя за волю. Вони свою справу зробили  – тепер діло за нами. Українці – сильна могутня нація, яка під проводом таких патріотів, як Василь Кук, здатна побороти усіх своїх ворогів», – зазначив Олег Синютка.

Також виступили з промовами перед громадою: голова райради Богдан Глова, Красненський селищний голова Микола Чучман, голова Братства ОУН-УПА Мар’ян Длугош.

На завершення заходу пластуни та керівники органів влади району та області зробили спільне фото на пам’ять.

Опісля усі бажаючі мали нагоду відвідати місцевий краєзнавчий музей, де зберігаються власні речі Василя Кука, та одна з експозицій розповідає про звитяжну боротьбу УПА.

Довідка:

Народився Василь Кук 11 січня 1913 року в селі Красне Буського району Львівської області.

Вci діти родини Куків були членами Організації Українських Націоналістів, яка боролася із утисками прав українців з боку польської влади. Двох братів Василя — Іларія та Ілька — стратили поляки. За радянської влади вci члени родини були засуджені до тюремного ув’язнення, все майно батьків було конфісковано.

За революційну діяльність його неодноразово арештовувала польська поліція. У 1934 р. був засуджений польським судом на 2 роки тюрми. У 1936 р. вийшов на волю й очолив Золочівський повітовий провід ОУН.

З початком війни Кук очолював штаб похідних груп ОУН у східних областях України, а також провідну похідну групу, яка прибула 30 червня до Львова й організувала Народні Збори, на яких було проголошено Акт відновлення Української Держави.

З 1947 року Кук був заступником Романа Шухевича на всіх його посадах, а після загибелі генерала 5 березня 1950 р. Василя Кука було обрано Головою Проводу ОУН в Україні, Головним Командиром УПА та Головою Генерального Секретаріату Української Головної Визвольної Ради.

1954 року був заарештований і відсидів у радянських в’язницях і таборах, не дочекавшися суду, 6 років.

Після звільнення Василь Кук проживав у Києві, займався науковою роботою в Центральному державному історичному архіві та Інституті історії Академії наук Української РСР. Після розпаду СРСР видав чимало книг та написав безліч статей про історію та діяльність ОУН-УПА.

Був членом Головної Булави Всеукраїнського Братства ОУН-УПА, головою Наукового відділу Братства ОУН-УПА.

Серце Василя Степановича перестало битися вранці 9 вересня 2007 р. За заповітом останнього Головного Командира УПА було поховано в рідному селі Красне.  А через три роки, 12 вересня на батьківщині останнього головнокомандувача УПА був урочисто відкритий пам’ятник Василю Куку.

http://busk-rda.gov.ua

 

Comments

comments

Залишити коментар

Останні Статті

Архів пошуку

Пошук за датою
Пошук у категорії
Пошук у Google

Сайт створено by Yarema Yevgen Інформація «Буського радіо» є інтелектуальною власністю «Редакції Буського районного радіомовлення» За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Буського радіо» гіперпосилання на сайт «Буського радіо» – www.buskeradio.in.ua –є обов'язковим За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець НАША ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА BUSKERADIO@I.UA.

Top