Дві сторони однієї медалі, або за кожен шмат надбужанської землі йде жорстка конкуренція
У суперечках “кому саме належить земля” забули про
справжнього господаря і власника землі.
Реакція обласної влади на цей резонансний випадок не забарилася. 15 серпня в сесійній залі Буської районної ради відбулася нарада з керівниками найбільших фермерських господарств Буського району. Поспілкуватися з аграріями до нашого району приїхала директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Наталія Хмиз. Важливість такої зустрічі підкреслювало те, що вперше за багато років у залі поряд із місцевими фермерами, депутатами, головами сільських рад, ми побачили керівників вищої ланки великих агрохолдингів, які обробляють надбужанську землю. Обговорити проблеми землекористування та внести свої пропозиції на зустріч приїхали: заступник директора ПП “Західний Буг”, голова громадської організації “Аграрії Львівщини” Юрій Одноріг; виконавчий директор ТзОВ «Агро ЛВ Лімітед» Володимир Шегда; директор фірм “АГРОЛАН ЗАХІД” та “АГРО-БУД-СЕРВІС КВВ” Валентин Коваленко; керівники найбільших фермерських господарств району.
“В основі роботи усіх землекористувачів має бути верховенство закону. Лише оформлені та зареєстровані угоди із власниками паїв надають право обробляти ту чи іншу земельну ділянку. У нашому районі немає рейдерства, лише здорова конкуренція.”(відредаговано згідно аудіоматеріалів) наголосив голова Буської РДА Петро Мороз, розпочинаючи нараду.А головною метою наради було те, щоб під час дискусії досягнути оптимального вирішення конфлікту між фермерськими господарствами та новими агропідприємствами, які заходять на ринок землі Буського району.
Керівник департаменту агропромислового розвитку ЛОДА Наталія Хмиз закликала усіх учасників наради до конструктивного діалогу і застерегла від популістських виступів.
Першим про конфлікт із новою фірмою із сесійної трибуни розповів фермер Євген Підвальний і запропонував, щоб кожного року до 1 червня у кожній сільській раді збиралися усі керівники господарств, агрофірм і чітко визначали межі земельних ділянок, хто які землі орендує та має законні права на їх обробіток.
Проблематичним залишається узаконення земельних паїв померлих осіб
Процедура переоформлення доволі вартісна і клопітка справа. Тому не кожен спадкоємець може це зробити. На сьогоднішній день ці ділянки фактично використовувались усіма незаконно, тобто не виплачувалась орендна плата, не сплачувались податки. Саме ці неузаконені землі стали сьогодні “каменем спотикання” і предметом конфліктів між тими господарствами, які вже використовують їх і тими, які хочуть орендувати ці землі. Про таку критичну ситуацію, яка може спровокувати гострий конфлікт, говорили усі представники фермерських господарств без винятку.
Влада має достатньо повноважень, щоб не допускати виникнення подібних земельних конфліктів і новостворений Оперативний штаб протидії агрорейдерству – не є панацеєю для вирішення цієї гострої проблеми сьогодення. На цьому наголосив під час свого виступу депутат Львіської обласної ради Степан Рак.
На захист саме місцевих фермерів виступив депутат райради Василь Кашуба.
Він наголосив, що великі агрохолдинги окрім зруйнованих доріг не залишають на місцях практично більш нічого, а першою допомогою для селян є саме місцеві фермери. Різко критикував депутат і районну владу, яка на його думку, допустила прихід у район нових фірм, що вносять зерно розбрату та розпалюють ворожнечу між людьми…
У суперечках “кому саме належить той чи інший шмат надбужанської землі”, забули про справжнього господаря і власника землі…
На цьому наголосив голова Балучинської сільської ради Григорій Цюман. Людина віддасть в користування свою земельну ділянку тому, хто буде платити більшу орендну плату!
Ворог у нас на Сході, а не на полях району
Неприпустимим є залучення до вирішення земельних конфліктів, так званих “охоронних фірм”, які з використанням чи то зброї, чи муляжів зброї не допускали до обробітку землі місцевих фермерів. На цьому наголосив голова громадської ради при Буській РДА та помічник народного депутата Михайла Бондара Андрій Кузьма. Він подав усний запит до правоохоронних органів, щодо законності діяльності охоронної фірми, яка проводила “вишкіл” на полях у нашому районі.
Таки вдалося досягти конструктивного діалогу та вирішення гострого конфлікту.
Підсумовуючи півторагодинну нараду Наталія Хмиз підтримала спільну пропозицію районних аграріїв та запропонувала головам сільських рад до 1 червня кожного року проводити зустрічі із землекористувачами і шляхом діалогу врегульовувати усі земельні питання. Так, найближчим часом усім місцевим радам представники Львівського обласного оперативного штабу протидії агрорейдерству нададуть рекомендації, як узаконити використання неуспадкованих земель.
Така зустріч стала першим вагомим кроком на шляху вирішення земельного конфлікту у районі. А 20 серпня на території Балучинської сільради запланована зустріч керівництва департаменту агропромислового розвитку ЛОДА з представниками фермерських господарств і агрофірм, які використовують землю на території зазначеної сільради.
Comments